Cnc Router da Servo – Step Motor Arasındaki Farklar

SERVO MOTOR STEP MOTOR ARASINDAKİ FARKLAR:
Cnc Router sahibi olmadan önce bilinmesi ve anlaşılması gereken en önemli noktalardan biri de motor tercihidir.Piyasadaki bilgi karmaşası yatırım amaçlı kitleyi yanlış yönlendirmekte ve sermayenin ziyanına sebep olmaktadır. Bu nedenle yazımızdaki bilgilerin cnc router sahibi olmak isteyen kitleye faydalı olacağını düşündük.

1. Kontrol hassasiyeti farklıdır. Faz sayısının kademeli motoru daha fazla, doğruluğu daha yüksek, servo motorun enkoder bloğunu alması, kodlayıcı, ölçek ne kadar fazla olursa, doğruluk da o kadar yüksek olur.
2. Kontrol modu farklıdır, biri açık çevrim kontrolü, diğeri kapalı çevrim kontrolüdür.Yani servo motorda enkoder olduğundan dolayı kontrol sistemi motorun o anda hangi pozisyonda olduğunu bilir.Eğer motora bir pozisyona git denmiş ise ve motor bu pozisyona gitmek için her türlü gücünü harcar gittiği pozisyonda sabit kalmaya çalışır. Pozisyona gitmesini engelleyen bir kuvvet doğar ise gücünü sonuna kadar harcar ve başaramazsa hata verir. Verilen görevi yerine getirip getirilmediğini bilme kesindir.
Step motorda encoder olmadığından dolayı motorun o anda hangi pozisyonda olduğu bilinemez. Eğer step motor kontrolörüne bir pozisyona git denmiş ise. Kontrolör motoru döndürecek sinyalleri gönderir fakat motorun dönüp dönmediğini kontrol edemediğinden doğru pozisyona gidip gitmediğini bilemez sadece doğru olduğunu kabul eder. gerçekte motor bir zorlanma ile karşılaşmış ise bu pozisyona gitmemiş görevini tamamlamamış olabilir.Verilen görevi yerine getirip getirmediği bilinmez.
3. Düşük frekans özellikleri farklıdır; Düşük frekanslı titreşim olgusunu aşmak için düşük hızlarda genellikle düşük hızlarda çalışan sönümleme teknolojisi veya alt bölüm tekniği ile çalışıldığında, servo motor çok yavaş çalışsa bile düşük devirde titreşim fenomeni görmeyecektir . AC servo sistemi, makinenin sertliğini kapatabilen bir rezonans bastırma işlevine sahiptir ve sistem, sistem ayarını kolaylaştırmak için mekanik rezonans noktasını algılayabilen frekans analitik fonksiyonuna (FFT) sahiptir.
4. Tork frekansı karakteristiği farklıdır, kademeli motorun çıkış torku hız arttıkça azalacak ve AC servo motor da sabit tork çıkışı olacaktır.
5. Aşırı yük kapasitesi farklıdır; Step motoru genellikle aşırı yük kapasitesine sahip değildir ve AC motoru aşırı yük kapasitesine sahiptir.
6. Çalışma performansı farklıdır, kademeli motor kontrolü Açık döngü kontrolü, başlangıç frekansı çok yüksek veya yük çok büyük adım veya blokaj dönüşde fenomen kaybetmek kolaydır, ne zaman hız çok yüksek eğilimli ise aşırı salınım fenomeni, kapalı döngü kontrolü için AC servo sürücü sistemi, sürücü doğrudan motor kodlayıcı geribildirim sinyali göndermekte,performans daha güvenilirdir.
7. Hız tepki performansı farklıdır; Statik ivme ile çalışma hızına kademeli motor, yüzlerce milisaniyeye ihtiyaç duyar ve AC servo sistemi, hızlı başlatma ve durdurma kontrolünü gerçekleştirmesi genellikle birkaç milisaniyedir daha iyi olmaktadır.

Paylaş