Cnc Nedir?

CNC (Computer Numerıc Control) yanlış bilindiği şekliyle ‘siensi’yi genel anlamda tanımlarsak;
Cnc Router işleme tezgahları, ahşap, metal, derlin, kestamit, mermer ve plastik gibi malzemeleri bilgisayar yazılımları (CAD-CAM) destekli olarak çizimleri yapılarak el değmeden hassas ve rijit işleyebilen makinalardır. Bu tezgahlara CNC (Computer Numeric Control-Bilgisayarlı Numerik Kontrol) adı verilme sebebi de budur. Yani bilgisayar destekli yüksek hafızalı tam otomatik kod çalıştıran makinalardır.

 

Cnc router tezgahı bir düzlemin üzerinde yüksek devir ile dönen bir kesme ucunun kesilecek materyali oyması prensibi ile çalışmaktadır. Kesme ucu çoğunlukla elmas olup, çok yüksek devrilerde dönerek materyali aşındırarak kesim işlemi yapar. Çok hassas ölçeğe sahip olabilmekle birlikte, CNC teknolojilerinde ulaşılan son aşama çok daha ileride çözümler ortaya koyabilmektedir. Ancak, Ahşap vb. yüksek ısıya mukavemeti olmayan materyallerin kesim ve biçimlendirme işlerinde fiziksel olarak Cnc router Kesim tezgahlarının kullanılması zorunluluk olarak kabul edilebilir. Zira oksijen ve plazma gibi yöntemlerle ahşabın biçimlendirilmesi ateş faktörü nedeniyle hayli zordur.

 

Cnc router Kesim, bilgisayaradaki CAD ve CAM yazılımları aracılığıyla, hazırlanan teknik resmin materyale oyulmasıdır. Çizimini yapabildiğimiz her şekli materyal üzerine oymamız veya kesimini yapmamız mümkündür. Modelleme yöntemi ile, kalıbını çıkaracağımız modelin, CNC ile kesiminin yapılabilmesi, ölçeklendirilmesi veya kopyalanması mümkündür.

 

Piyasada en yaygın görülen cnc router 3 eksenli olanlardır. 3 eksen CNC router, iş parçasına sadece üst yüzeyinden yaklaşarak işlem yapar. Daha karmaşık parçaları işlemek isteyenler için 4 eksenli veya 5 eksenli CNC routerlar da tasarlanabilir.

Paylaş